Rowerowo

Pierwszy taki w historii – jak wyglądało ściganie w pierwszym Tour de France?

Tour de France, jego pierwsza, historyczna edycja, odbyła się w dniach od 1 lipca do 19 lipca 1903 r. Wyścig zorganizowała gazeta „L’Auto”, z której później wyrósł dzisiejszy dziennik – „L’Équipe”. Wyścig na sześć etapów wygrał Maurice Garin. To był pierwszy w historii Tour de France – wyścig, który zmienił historię świata.

Ile zaplanowano etapów?

Łącznie w 1903 roku zaplanowano pięć etapów o łącznej długości 2428 km. Wyścig miał się odbyć początkowo od 31 maja do 5 lipca. Koniec ścigania miał nastąpić w Paryżu, a przed oficjalnym zakończeniem kolarze mieli przejechać przez miasta Lyon, Marsylię, Bordeaux i Nantes. Tuluza dodana została dopiero później, co zaowocowało wyścigiem sześcioetapowym. Całkowita długość 2428 km pozostała jednak niezmieniona.

Poszczególne etapy zaczynać się miały jeszcze w nocy i zakończyć się następnego popołudnia. Okazało się to jednak zbyt wymagające i trudne dla sportowców, ponieważ – jak się okazało – tylko 15 z nich się zarejestrowało w pierwszej chwili. Desgrange nigdy nie był przekonany do pomysłu zorganizowania wyścigu, a porażka w kwestii liczby uczestników doprowadziła go do stwierdzenia, że wyścig mógłby nie odbyć się wcale.

TdF po raz pierwszy

W końcu jednak skrócił go do 19 dni i zmienił datę. Tour de France, pierwsza edycja w historii, miał się odbyć (i odbył się) od 1 lipca do 19 lipca. Ponadto zaoferował wszystkim uczestnikom tzw. „wkład finansowy” od organizatorów w wysokości 5 franków, co odpowiadało dziennemu wynagrodzeniu pracownika fabryki. Warunkiem uzyskania zapłaty była minimalna średnia prędkość co najmniej 20 km/h na wszystkich etapach. Wypłata dotyczyła tylko pierwszych pięćdziesięciu najlepszych zawodników.

zawodnicy

Desgrange obniżył również opłatę początkową z 20 do 10 franków, a całkowita premia wzrosła do 20 000 franków. Tak więc ogólny zwycięzca zarobiłby sześć razy więcej niż pracownik fabryki obejrzałby za swoją pracę prze rok. Nowe zasady finansowe przyciągnęły łącznie 60 zawodników, 49 Francuzów, 4 Belgów, 4 Szwajcarów, 2 Niemców i jednego Włocha. Spośród nich pojawiło się 21 kolarzy-profesjonalistów. Reszta to amatorzy, bezrobotni lub tzw. poszukiwacze przygód. (https://fox.sklep.pl/kategoria-produktu/rowerowy/akcesoria-rowerowy/)

Zawodnicy

Największym faworytem był kolarz francuski – Hippolyte Aucouturier. W peletonie faworyzowanych nazwisk był także niemiecki zawodnik Josef Fischer, a także późniejszy zwycięzca Maurice Garin. Było w nim nawet nazwisko Samson, które było tak naprawdę pseudonimem belgijskiego kolarza Juliena Lootensa. Reporterzy podawali pseudonimy faworytom, aby uczynić je bardziej czytelnymi i łatwiej im było relacjonować wydarzenia. Lidera pierwszego Tour de France znaczył zielony pasek na rękawie. https://fox.sklep.pl/

Tak zaczynał się największy i najważniejszy wyścig kolarski na świecie. Wyjątkowy Tour de France nie pojechał tylko w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej, a tak co rok w okolicach lipca bawi miliony kibiców na całym świecie – tych ustawionych na trasie oraz tych, którzy siedzą przed telewizorem. Zwycięstwo w tym wyścigu jest najważniejszym laurem kolarskim na świecie.